Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Gorzycach Wielkich

Europejski projekt Misophonia @ School

Utworzono dnia 19.04.2021
Szanowni Państwo,
 
miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Gorzycach Wielkich jest partnerem w rozwoju europejskiego projektu pod nazwą Misophonia @ School. Misophonia @ School - Włączanie uczniów z mizofonią do szkół europejskich to partnerstwo strategiczne Erasmus + (akcja kluczowa 201) opracowane dzięki współfinansowaniu przez Komisję Europejską - Program Erasmus + (Agencję we Włoszech).
Mizofonia to ciężka i szczególna postać zmniejszonej tolerancji na dźwięk i dyskomfortu w uszach lub bólu ucha, związana z narażeniem na dźwięk. Termin „Mizofonia” pojawił się po raz pierwszy w 2001 roku w artykule naukowym neurologów Margaret M. Jastreboff i Pawła J. Jastreboffa. W tym artykule odróżnili oni Mizofonię od Fonofobii, dobrze znanego zaburzenia dźwięku o podłożu psychologicznym. W odróżnieniu od fonofobii, mizofonia wydaje się być zaburzeniem na poziomie neurologicznym. W tej chwili badania i studia nad mizofonią osiągnęły nie ostateczne, ale ważne cele. W 2017 roku badanie eksperymentalne przeprowadzone przez Institute of Neuroscience na Uniwersytecie w Newcastle pod kierunkiem Sukhbinder Kumar (który jest pracownikiem obecnego projektu) ujawniło fizyczną różnicę w płacie czołowym między półkulami mózgowymi osób z mizofonią. Mizofonia powoduje, że dzieci, dorośli i osoby starsze, które są nią dotknięte, zachowują się w sposób uniemożliwiający wchodzenie do głośniejszego otoczenia, pracy i interakcji społecznych.
Pierwszym ważnym aspektem, z jakim należy się zmierzyć podczas pracy nad mizofonią, jest to, że jeśli cierpi na nią duża liczba osób (różne badania pokazują, że około 15-20% osób ma objawy mizofonii), tylko niewielki odsetek z nich zna jej pochodzenie i naturę ich cierpienia. Z tego powodu w ramach projektu prowadzone będzie działanie artykułowane na temat wiedzy związanej z mizofonią: jako choroby o poważnych konsekwencjach dla życia osoby w kręgu szkolnym (a także z członkami rodziny, w pracy, z przyjaciółmi); a jednocześnie - jako stan, który może być łatwo rozpoznany i skutecznie leczony przez osoby mizofoniczne oraz osoby z nimi żyjące lub wchodzące w interakcje.
Projekt „Misophonia @ School” zakłada działanie na poziomie edukacyjnym z dwoma różnymi celami, które wydają się obecnie najbardziej aktualne:
- pierwszy, na bardzo specyficznym poziomie szkoły, poprzez stworzenie kursu on-line dla nauczycieli oraz innowacyjnego protokołu screeningu - opartego na najnowszych wynikach naukowych i zbudowanego jako aplikacja mobilna - za pomocą którego nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli zidentyfikować uczniów z mizofonią i kontrolować ich stan;
- drugi, na szerszym poziomie życia uczniów, poprzez upowszechnianie wśród rodzin uczniów (a także  ich nauczycieli, trenerów sportowych itp.) otwartej i naukowej wiedzy na temat zagadnień związanych z mizofonią, które mogą wpływać na różne emocjonalne, edukacyjne oraz  rozwojowe procesy, poprzez utworzenie i prowadzenie Europejskiego Centrum Zasobów Sieciowych na temat Mizofonii (European Web Resource Centre on Misophonia) oraz opracowanie naukowego podręcznika metodologicznego.
Aby osiągnąć te cele, utworzono Partnerstwo obejmujące 8 krajów, skupiające wysoce doświadczone organizacje i profesjonalistów z Włoch, Austrii, Słowenii, Cypru, Islandii, Hiszpanii, Polski i Turcji.
Projekt Misophonia @ School wystartował 1 września 2020 roku i zakończy się 31 sierpnia 2023 roku.
 
W celu uzyskania dalszych informacji na temat projektu Misophonia @ School
prosimy o kontakt mailowy z Koordynatorem projektu w Polsce,
panią Małgorzatą Byzią pod adresem mbyzia@spgorzyce.szkolna.net  

Europejski projekt Misophonia @ School

Utworzono dnia 19.04.2021, 12:34

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Projekty i programy

 

LODOSIC

 

ERASMUS PLUS

 

PROJEKT Erasmus plus MISOPHONIA

Projekt Spece Awareness

 

Program Lifelong Learning Programme

PROGRAM COMENIUS

 

Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego

KLUB MŁODEGO ODKRYWCY

PROJEKT MIEDZY ZABAWĄ A FIZYKĄ

E-DOŚWIADCZENIA Z FIZYKI

UKS REFLEKS LOGO

WIELKOPOLSKI ZWIAZEK UNIHOKEJA

POLSKI ZWIĄZEK UNIHOKEJA

SZKOLNY ZWIĄZEK SPORTOWY WIELKOPOLSKA

PROJEKT KIBIC PRZEZ WIELKIE "K"

PROGRAM NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ

PROGRAM RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

Imieniny

Pogoda

Zegar