Erasmus+ 2019-2023

W szkole realizowany jest projekt Erasmus plus - LOGO

W Szkole Podstawowej w Gorzycach Wielkich realizowane są 3 projekty unijne dla szkól za prawie 100 tys. euro.

1. Science is cool! w SP w Gorzycach Wielkich ze szkołami w Rumunii, Włoszech i Turcji. Nr projektu: 2019-1-RO01-KA229-063363. Koordynator Rafał Jakubowski (ok. 24 tys.)

2. „Mizofonia w szkole. Uczniowie z mizofonią w europejskich szkołach”. Nr projektu: 2020-1-IT02-KA201-079622. Kraje partnerskie realizujące projekt: Włochy, Austria, Słowenia, Cypr, Islandia, Hiszpania, Turcja i Polska. Koordynator Małgorzata Byzia (ok. 30 tys. euro)

Projekt realizowany w okresie od 01.09.2020r. do 31.08.2023r. w ramach programu   Erasmus + , KA 201 Edukacja szkolna

Całkowita wartość projektu: 449.145,00 Euro

Wartość dofinansowania: 27,300,00 Euro

Cele projektu:

1. edukacyjny - utworzenie i przeprowadzenie kursu internetowego dla nauczycieli poszerzającego ich wiedzę na temat mizofonii oraz  innowacyjnej aplikacji mobilnej do badań przesiewowych,  dzięki której nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli indywidualizować pracę z  uczniami z tym schorzeniem;

2. społeczny - rozprzestrzenianie wśród społeczeństwa otwartej i naukowej wiedzy na temat mizofonii, utworzenie europejskiego centrum zasobów internetowych oraz napisanie podręcznika metodologicznego dotyczącego mizofonii w ośmiu językach europejskich.

Polski partner: Szkoła Podstawowa im. Ignacego Ulatowskiego w Gorzycach Wielkich.

3. "Innowacja w metodologii nauczania języków obcych oraz fizyki w szkołach podstawowych Gminy Ostrów Wielkopolski". Wniosek Gminy Ostrów jako Konsorcjum numer: 2020-1-PL01-KA101-078438. Koordynator projektu Rafał Jakubowski oraz Bogumiła Bednarek ze SP w Lewkowie (ok 37 tys. euro)

W ramach Projektu 22 nauczycieli (10 z języka angielskiego, 10 z języka niemieckiego oraz 2 nauczycieli fizyki) gminy Ostrów Wielkopolski wyjedzie na kursy i staże "job shadowing" do Irlandii, Niemiec i Finlandii.

Koordynatorem całego projektu jest nauczyciel fizyki ze Szkoły Podstawowej w Gorzycach Wielkich Rafał Jakubowski a wspierają go nauczyciele języków obcych Pani Bogumiła Bednarek ze S.P. w Lewkowie oraz Pani Małgorzata Byzia ze S.P. w Gorzycach Wielkich.

Najważniejsze informacje o projekcie

Okres realizacji projektu to 14 miesięcy licząc od 31.12.2020. Planowana ilość nauczycieli ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostrów Wielkopolski, którzy są zainteresowani projektem i uczestniczyli w jego przygotowaniu to 22 osoby. Liczba 22 składa się z

3 nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lamkach (j. ang-2, j. niem-1),

2 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Topoli Małej (j.ang-1, j.niem.-1),

2 nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lewkowie (j.ang.-2; j.niem.-1);

1 nauczyciela Szkoły Podstawowej w Daniszynie (j.niem.-1);

4 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Gorzycach Wielkich (j.ang.-2; j.niem.-2; fizyka-1);

2 nauczycieli Szkoły Podstawowej w Szczurach (j.ang.-1; j.niem.-1);

3 nauczycieli Szkoły Podstawowej we Wtórku (j.ang.1; j.niem.2);

3 nauczycieli Szkoły Podstawowej w Sobótce (j.ang-1; j.niem.-1; fizyka-1).

W sumie w projekcie będzie uczestniczyć:

10 nauczycieli j.ang (Gr.1);

10 nauczycieli j.niem. (Gr.2) i

2 nauczycieli fizyki (Gr. 3).

→ Dublin City University

www.dcu.ie

→ did deutsch-institut GmbH

www.did.de

→ Raahen koulutuskuntayhtymä

www.raahenao.fi

Osobami odpowiedzialnymi za realizację działań projektowych, po stronie partnerów będą:

- Dublin City University, Wydział Języka – Niall Martin – zarządzania i koordynacja.

- did deutsch instytut GmbH – Almir Krupic – zarządzanie. Koordynatorem będzie Pani Linda Randermann.

- Raahen koulutuskuntayhtymä – Ari Hannus – zarządzanie i koordunacja.

Zakwaterowanie będzie zapewnione przez partnera. W Irlandii będą to domy prywatne rodzin irlandzkich (tzw. Host family), w Belinie w Youthhostel - a&o Berlin Hauptbahnhof, a we Finlandii bursa szkolna. Kursy metodyczne będą realizowane według następującego planu:

DCU Language Services: wyrażenia idiomatyczne, metoda class scribe, metoda „call my bluff”, kolokacje i związki wyrazowe, jak radzić sobie z czasownikami frazowymi i idiomami, czasowniki wielowyrazowe, ćwiczenie potocznego angielskiego, język dyskusji, metoda dice and string, umiejętność wypowiadania się, budowa ustnej płynności, metoda na szybkie powtórki słownictwa, „Jak być hitem wśród swoich uczniów”, język prezentacji.

did deutsch -institut – ćwiczenia potocznego j. niemieckiego, wykorzystanie autentycznych materiałów, kreatywne korzystanie z technologii informacyjnych; homonimy, jak radzić sobie z idiomami, jak zachęcać uczniów do nauki drugiego języka – języka niemieckiego, język dyskusji, korekcja błędów i zbieranie informacji zwrotnej podczas dyskusji, umiejętności wypowiadania się, metody na szybkie powtórki słownictwa, język, kultura i życie w Niemczech w obecnych czasach, świadomość międzykulturowa, film, muzyka na lekcji języka niemieckiego, „Jak być popularnym wśród uczniów”, jak sprytnie zachęcać uczniów do nauki nowego słownictwa, nowych zagadnień gramatycznych, język prezentacji

Raahen koulutuskuntayhtymä – poznanie w działaniu w szkole nowej podstawy programowej (działającej od 2017 roku) z przedmiotów przyrodniczych; poznanie podstawowych celów nowej podstawy programowej; poznanie fińskich testów; zdobycie nowych pomysłów na pomoce dydaktyczne, wykorzystanie nowej wiedzy i zdobytych umiejętności na zajęciach lekcyjnych w celu ich uatrakcyjnienia i podniesienie jakości kształcenia, podniesienie jakości pracy szkoły poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań i dydaktyki.

__________________________________________________________________________________