Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Gorzycach Wielkich

Wizyta w Chorwacji

Utworzono dnia 25.08.2014
Za nami pierwsza mobilność. W dniach od 2 do 6 czerwca dwadzieścioro uczniów z naszej szkoły, wraz z paniami Barbarą Kupczyk, Izabellą Helicką i Małgorzatą Strońską przebywało w Chorwacji. Razem z nami byli również uczniowie i opiekunowie z niemieckiej szkoły (naszego trzeciego partnera). Po przyjeździe zostaliśmy powitani w szkole Eugena Kumicica w Velikiej Goricy- przez nauczycieli i uczniów chorwackich.

 

Każdy uczestnik otrzymał identyfikator oraz torbę z prospektami informacyjnymi o Chorwacji i gadżetami. Następnie udaliśmy się na uroczystą kolację powitalną do restauracji z typowym dla kuchni chorwackiej menu. Uczniowie w grupach mieszanych (polsko- chorwacko- niemieckich) spożywali posiłek i poznawali się. Po kolacji udaliśmy się z powrotem do szkoły, gdzie uczniowie zostali podzieleni na grupy mieszane i brali udział w grze terenowej po miejscowości Velika Gorica, poznając najważniejsze jej miejsca. Po dotarciu wszystkich uczniów do szkoły i podsumowaniu gry pojechaliśmy zakwaterować się do hotelu.
Następnego dnia, po śniadaniu w hotelu pojechaliśmy do szkoły, aby brać udział w zajęciach warsztatowych, tak jak w dniu poprzednim w grupach mieszanych. Najpierw jednak przeszliśmy pieszo pod Muzeum Miasta Velika Gorica, gdzie powitał nas zastępca burmistrza. Podziwialiśmy ekspozycje w muzeum przedstawiające życie ludzie w tym regionie od początków jego powstania. Były to najstarsze zachowane eksponaty, np.: róg mamuta, piękne ręcznie uszyte i wyhaftowane stroje, typowe meble, narzędzia, naczynia wykorzystywane w życiu codziennym w regionie Turopolia, gdzie leży Velika Gorica. Uczniowie z Polski i Niemiec zostali rozprowadzeni przez uczniów chorwackich na następujące zajęcia: technika- majsterkowanie latawców, informatyka- oglądanie filmu nakręconego przez szóstoklasistów na temat życia codziennego w Chorwacji, sztuka- wykonanie koralików ze swoim imieniem w najstarszym słowiańskim skrypcie głagolicy, muzyka- uczniowie nauczyli się jednej strofy piosenki chorwackiej "Wszystkie ptaki". Następnie uczestnicy musieli wykonać z kolorowego papieru swoją dłoń i opisać się na niej w 5 zdaniach. Po tym brali udział w grach zespołowych. Podział na grupy został zachowany przez wszystkie dni mobilności. Nawet przejazdy autokarowe odbywały się w grupach mieszanych. O godzinie 11.00 nauczyciele wraz z kilkoma uczniami rozpoczęli gotowanie w szkolnej kuchni. Były to typowe potrawy z Polski: bigos i żurek, z Niemiec – specle z sosem, jagnięcina i kluski z Chorwacji, które zostały podane na obiad o godzinie 13.00. Po obiedzie uczniowie i nauczyciele obserwowali jak przebiegają typowe zajęcia lekcyjne w chorwackiej szkole w klasach od 1 do 8. Niektórzy uczniowie brali także czynny udział w zajęciach. Następnie udaliśmy się autokarami do miejscowości Lukavec, gdzie zwiedzaliśmy zamek. W murach zamkowych spożywaliśmy także kolację. Po kolacji oglądalismy na dziedzińcu zamkowym występ grupy folklorystycznej dzieci w strojach regionalnych z tej miejscowości. Dzieci tańczyły i śpiewały.
Środa była niezwykle ciekawa. O godzinie 7 rano byliśmy już po śniadaniu i udaliśmy się autokarami na całodniową wycieczkę na wyspę Krk. Stamtąd statkiem popłynęliśmy na małą wysepkę Košljun, gdzie zwiedzaliśmy stary klasztor franciszkanów z XV wieku. Uczniowie podziwiali wnętrze kościoła św. Bernarda, muzeum etnograficzne oraz udali się na spacer wokół klasztoru. Po powrocie na wyspę Krk zjedliśmy obiad w miejscowości Baška, gdzie następnie udaliśmy się na plażę, aby dzieci mogły zakosztować kąpieli w morzu i odpocząć na plaży. Uczniowie mogli także zakupić pamiątki i mieli czas wolny. Po południu ruszyliśmy w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się w małej miejscowości Fužine, gdzie zjedliśmy kolację. Dłuższym spacerem zakończyliśmy pobyt w tej urokliwej, górzystej miejscowości i pojechaliśmy na nocleg.
W czwartkowe przedpołudnie uczniowie rozgrywali mecz piłki nożnej w miejscowości Kuče. Tam też zjedliśmy obiad w restauracji Odranski Ribič i ustaliliśmy przydział dzieci do rodzin chorwackich na wieczorną kolację. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Ščitarjevo, gdzie zwiedzaliśmy wykopaliska rzymskiego miasta ANDAUTONIEN. Uczniowie zostali oprowadzeni przez przewodnika, który opowiadał historię tego miejsca oraz przedstawiał, jak żyli, mieszkali, tworzyli Rzymianie. Uczniowie mogli także zobaczyć zrekonstruowaną kuchnię i salon Rzymian. Mogli powąchać jakich używali przypraw czy perfum. Po zwiedzaniu uczestnicy brali udział w zajęciach warsztatowych dotyczących życia Rzymian. Były to: pisanie na tabliczkach woskowych, przebieranie się w stroje typowe dla tego okresu, sklejanie wykopanych cząstek waz i dzbanów, wykonywanie z lnu (wycinanie i szycie) woreczka na amulet, gry logiczne z czasów Rzymian. O godzinie 17 przybyliśmy do szkoły, gdzie na holu uczniowie w grupach mieszanych zaprezentowali się przed rodzicami i resztą szkoły. Były to krótkie występy w języku niemieckim oraz zaśpiewanie piosenki "Europa Kinderland". Następnie wszyscy udali się ze swoimi chorwackimi partnerami do ich domów. Każda rodzina przyjęła 2- 3 dzieci z Polski i Niemiec. Do godziny 23 wszystkie dzieci wróciły na nocleg do hotelu.
W ostatni dniu, po śniadaniu opuściliśmy hotel i udaliśmy się autokarem do Zagrzebia. Pierwszym punktem dnia było zwiedzanie najbardziej charakterystycznych zabytków stolicy Chorwacji. Z panią przewodnik spotkaliśmy się pod Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po zwiedzeniu katedry przeszliśmy na plac św. Marka, gdzie podziwialiśmy kościół św. Marka z symbolami miasta na dachu, budynki rządowe- Pałac Bana i Parlament. Spacerem po mieście doszliśmy do makiety pokazującej miasto i potem do źródełka Manduševac, od którego jak głosi legenda wzięła się nazwa miasta Zagrzeb. Wysłuchaliśmy historii skąd wzięły się krawaty i przeszliśmy przez targ Dolac z mnóstwem czerwonych parasoli, przez uliczkę Krwawy Most i dotarliśmy pod posągi opiekunów miasta - św. Jerzego i córki złotnika Dory, przeszliśmy pod basztę, z której codziennie o 12 słychać salwę armatnią i promenadą Strossmayera podziwialiśmy panoramę miasta. Zobaczyliśmy także Kamienną Bramę i cudowny obraz matki Boskiej z Dzieciątkiem, który jak głosi legenda jako jedyny uratował się z pożaru. Na skwerach podziwialiśmy prace kwiaciarek, które plotły piękne wianki i układały kompozycje ze świeżych kwiatów. Drugim punktem dnia była wizyta w wydawnictwie Školska Knjiga, gdzie pani Irena Horvatić Čajko powitała nas i opowiedziała o pracy nad książkami do nauki języka niemieckiego publikowanymi w Chorwacji. Uczniowie i nauczyciele otrzymali w prezencie jedną z książek niemieckojęzycznych, wydanych ostatnio. W budynku wydawnictwa zjedliśmy obiad, po którym nastąpiło pożegnanie uczniów i nauczycieli.

 

Po pożegnaniu nasza grupa uczniów dostała pół godzinny czasu wolnego, aby na targu Dolac móc zakupić pamiątki i poczuć jak bije serce Zagrzebia w tym miejscu. Po zbiórce udaliśmy się pod budynek katedry, gdzie przyjechał nasz autokar. Stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do domu, podziwiając jeszcze z autokaru budynki Teatru Narodowego i Sztuki Współczesnej. Każdy wrócił do domu zadowolony z mnóstwem zawiązanych przyjaźni, pełny wrażeń i marzeniem, by móc tam jeszcze kiedyś wrócić... Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie comeniusa.

Uczestnicy Comeniusa w Chorwacji

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Projekty i programy

 

LODOSIC

 

ERASMUS PLUS

 

PROJEKT Erasmus plus MISOPHONIA

Projekt Spece Awareness

 

Program Lifelong Learning Programme

PROGRAM COMENIUS

 

Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego

KLUB MŁODEGO ODKRYWCY

PROJEKT MIEDZY ZABAWĄ A FIZYKĄ

E-DOŚWIADCZENIA Z FIZYKI

UKS REFLEKS LOGO

WIELKOPOLSKI ZWIAZEK UNIHOKEJA

POLSKI ZWIĄZEK UNIHOKEJA

SZKOLNY ZWIĄZEK SPORTOWY WIELKOPOLSKA

PROJEKT KIBIC PRZEZ WIELKIE "K"

PROGRAM NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ

PROGRAM RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

Imieniny

Pogoda

Zegar